با توجه به اهمیت بالای پشتیبان گیری از اطلاعات در دنیای دیجیتال امروزه هاردهای اکسترنال نقش بسیار مهمی در زندگی شخصی و سازمان ها و شرکت ها دارد، هارد اکسترنال محیط امن برای پیشتیبان گیری از عکس، فیلم، اسناد مالی، پروژه ها و تمامی فایل های شخصی شما می باشد. هنگام بروز هر گونه مشکل برای هارد دیسک اکسترنال شما ، نیاز به یک مرکز بازیابی اطلاعات که چالش های بالقوه ریکاوری اطلاعات هارد اکسترنال را بشناسد و درک صحیحی از این موارد داشته باشد. با توجه به اینکه ده ها شرکت، تولید کننده این دستگاه ها ( هاردها) هستند، و هرکدام از این هاردها و شرکتها ویژگی های منحصر به فرد خود را دارند، همین موضوع می تواند خدمات حرفه ای بازیابی اطلاعات را پیچیده کند.

ریکاوری اطلاعات هارد دیسک اکسترنال

در مرکز بازیابی اطلاعات آی بیت ما هر سال هزاران مورد تعمیر و بازیابی اطلاعات هارد دیسک اکسترنال شامل هارد برندهایی مانند سیگیت (Seagate) مکستور (Maxtor) ، فوجیتسو (Fujitsu) ، وسترن دیجیتال (Western Digital) ، Iomega ، Dell ، IBM ، Sony ، Buffalo و موارد دیگر را انجام می دهیم . مهندسین ما با انواع مختلف خرابی ها و اتفاقاتی که در حین انجام عملیات ریکاوری این دستگاه ها ممکن است بوجود بیاید آشنا هستند.

دلایل از دست رفتن اطلاعات هارد دیسک اکسترنال

به طور کلی خرابی هارد دیسک اکسترنال را می توان به سه دسته تقسیم کرد:

  • خرابی فیزیکی

  • خرابی الکترونیکی

  • خرابی نرم افزاری

خرابی فیزیکی

از آنجایی که قطعات هارد دیسک ها با سرعت بالایی در حرکت هستند، این مسئله میتواند سبب شود عمر هاردها کمتر و قابل اعتماد بودن آنها کاهش پیدا کند. عملکرد یک هارد دیسک بدین صورت است که هارد بر روی سطح پلاترها ( Platter ) حرکت کرده و عملیات خواندن/ نوشتن را انجام میدهد و اطلاعات شما را در مناسبترین شرایط و زمان ذخیره میکند. هد ها ممکن است با پلاترها تماس داشته باشند که اغلب این تماس همراه با صدای کلیک ( click ) یا صدای غژ غژ میباشد، اما کاربران ممکن است در هاردهای اکسترنال که بعضی از موارد آنها به خوبی عایق بندی شده اند و همچنین هارد داخل محفظه ای (Box ) قرار دارد این صدا ها را نشنوند.

پلاترها داخل هارد دیسک میچرخند و این حرکت توسط موتور کنترل میشود وگاهاً ممکن است این عملکرد موتور دچار نقص و موتور قفل ( lock ) شده و مانع خواندن/ نوشتن صحیح و معمول هارد شود. یکی دیگر از مشکلات هاردها بدین صورت است که بازوهای محرک نگهدارنده هد خواندن/ نوشتن ممکن است دچار آسیب شود. با توجه به دقت فوق العاده تکنولوژی جدید هاردها، حتی یک خطای جزیی می تواند بطور کامل دسترسی کاربر به اطلاعات خود در کامپیوتر را متوقف نماید.

در مرکز بازیابی اطلاعات آی بیت ما همه خرابی ها و مشکلات فیزیکی بوجود آمده هاردها را در Cleanroom Class 100 که یک محیط تخصصی است تعمیر و بازیابی می نماییم تا مانع از ورود ذرات و آلاینده ها به داخل هارد و تماس آنها با پلاترها و اجزاء داخلی هارد اکسترنال میشود. ما آسیبهای فیزیکی تمامی رسانه های شما را بدون هیچ ریسکی تعمیر و ریکاوری می نماییم.

خرابی الکترونیکی

بعضی از هاردهای اکسترنال دچار خرابی فن میشوند، یا کاربران کامپیوتر به راحتی فراموش میکند که از یک محافظ برق استفاده کنند و کابل برق را به این محافظ متصل کنند زیرا این محافظ ها از رسانه در برابر بروز نوسانات برق محافظت میکنند. اگر یک خرابی الکترونیکی برای هاردهای اکسترنال بوجود بیاید، ممکن است باعث از کارافتادگی کامل یا وقوع یک پیغام خطا شود، منوط به اینکه کدامیک از اجزای هارد اکسترنال دچار خرابی شده باشد.

خرابی الکترونیکی هارد اکسترنال بطور بالقوه رایجترین عامل خرابی و آسیب های فیزیکی هارد دیسک میباشد و فقط باید توسط متخصصان باتجربه بازیابی اطلاعات عملیات ریکاوری آنها انجام شود.

خرابی نرم افزاری

هاردهای اکسترنال ممکن است بعلت آسیب دیدگی ، حذف تصادفی یا سایر خطاهای غیر فیزیکی، که در سیستم طبقه بندی خطاهای منطقی (logical )، در نظر گرفته شده است اطلاعاتشان را از دست بدهند.

قابلیت ریکاوری اطلاعات آسیب های منطقی هاردهای اکسترنال متفاوت است. اگر شما متوجه فقدان یا از دست رفتن فایلها یا پیغام آسیب دیدگی اطلاعات (Data Corruption ) را مشاهده کردید این عوامل میتواند نشان دهنده بروز یک خطای منطقی باشد، در این شرایط در سریعترین زمان ممکن هارد دیسک اکسترنال خود را خاموش کنید تا از رونویسی (overwrite) اطلاعات جلوگیری کنید.

جهت ارسال هارد دیسک اکسترنال خود برای بررسی اولیه به صورت رایگان با ما تماس بگیرید:   ۳۳۲۴۶۵۱۵-۰۱۳