بازیابی اطلاعات (ریکاوری) هارد دیسک و انواع حافظه ها

بازیابی اطلاعات (ریکاوری) هارد دیسک و انواع حافظه ها

مرکز تخصصی بازیابی اطلاعات IBit با داشتن متخصصین مجرب در زمینه تعمیر و ریکاوری هارد دیسک و به پشتوانه پیشرفته ترین ابزار و لوازم تعمیر و بازیابی اطلاعات هارددیسک در جهان پاسخگوی تمامی نیازهای شما در این زمینه میباشد. مرکز تخصصی بازیابی اطلاعات IBit قابلیت استخراج اطلاعات ارزشمند از قطعات Damage و سوخته را نیز داراست. لازم است توضیح دهیم که متخصصین مرکز بازیابی اطلاعات IBit اولین مرکز جراحی هارد رادر گیلان راه اندازی نمودند و بی شک اولین وارد کننده ،تکنیک و  تجهیزات جراحی هارددیسک در گیلان میباشد . مرکز تخصصی بازیابی اطلاعات IBit با انتقال آخرین تکنولوژی بازیابی اطلاعات از معتبرترین منابع خارجی  قادر به بازیابی اطلاعات بوسیله جراحی کردن هارددیسک و تعمیرات آن میباشد . مرکز تخصصی بازیابی اطلاعات IBit تنها مرکزی در گیلان میباشد که قابلیت بازیابی اطلاعات از تمامی مموریها و NAND فلشها را داراست. مرکز بازیابی اطلاعات IBit توانایی استخراج اطلاعات حتی از حافظه های داخلی بعضی لوازم مانند گوشی های تلفن همراه ، دوربین های دیجیتال ، دوربینهای فیلم برداری و…   را دارا میباشد. مرکز تخصصی بازیابی اطلاعات IBit تنها مرکزی درگیلان است که با قدرت توانایی بازیابی اطلاعات از هارددیسکهای SAS و SSD را دارد.

ریکاوری بازیابی اطلاعات هارد سوخته

 

برد هارد دیسک

برای درک بهتر باید نخست به دو نکته حائز اهمیت  توجه کنیم :

۱-اول اینکه هارد سوخته ای وجود ندارد مگر اینکه آتش سوزی رخ داده باشد تا بتوان گفت هارد سوخته است تا در این زمان بتوانیم از واژه بازیابی اطلاعات هارد سوخته یا ریکاوری هارد سوخته استفاده کنیم. در غیر از آتش سوزی میتوان گفت اگر بخواهیم این جمله را استفاده کنیم بهتر است زمانی استفاده کنیم که برد هارد سوخته باشد چون عملا هیچ قطعه ای از هارد نمی سوزد اما این جمله عامیانه وجود دارد. نوسانات برق یا برعکس زدن سوکت برق یا Power  هارد می تواند باعث سوختگی و خرابی برد هارد دیسک شود که در این صورت ۲ نشانه وجود دارد:

  1. بلند شدن دود از برد هارد
  2. روشن نشدن هارد دیسک که در اینصورت موتور هارد دیسک به هیچ عنوان گردش نخواهد کرد البته عدم گردش موتور هارد دیسک دلایل دیگری نیز دارد اما در صورتی که مطمئن هستیم که برد هارد خراب یا سوخته است می توان گفت دلیل اصلی این است.

 

متدوال ترین دلایلی که باعث خرابی یا سوختن هارد دیسک می شوند:

اتصال اشتباه هارد دیسک به کابل برق پاور یا همان منبع تغذیه که بیشتر در هارد دیسک های اینترنال اتفاق می افتد و باعث سوختن و در اکثر مواقع بلند شدن دود از هارد دیسک می شود.
نوسانات برق در پورت USB سیستم های خانگی یا لپ تاپ ها
بروز اتصالی هنگام برخورد قطعات فلزی و رسانا که بیشتر در هارد های اکسترنال رخ می دهد و درنتیجه جک یو اس بی و برد هارد دیسک آسیب می بیند.
قطع اتصال هارد دیسک های اکسترنال در زمان جدا کردن هارد یا در زمان وصل هارد دیسک
خرابی و سوختن برد هارد  دیسک در اتفاقاتی مثل ریختن آب و مایعات که بیشتر در لپ تاپ ها اتفاق می افتد.
حرارات بیش از اندازه که بیشتر در مواقع استفاده هارد دیسک در محیط های گرم ایجاد میشود و باعث خرابی برد و حتی سایر قطعات فیزیکالی هارد می شود

ریکاوری هارد سوخته :

نحوه بازیابی اطلاعات هارد سوخته بستگی به مشکل ایجاد شده دارد . هارد به دو صورت فیزیکالی و لاجیکالی خراب میشود . قسمت های فیزیکالی میتوان به قطعات مکانیکی و فیزیکی موجود در هارد دیسک اشاره کرد مانند : موتور هارد دیسک ، هد ، دیسک یا همان پلاتر ها که اطلاعات روی این سطوح مغناطیسی ذخیره می شود و قسمت لاجیکالی را میتوان سیستم عامل و نرم افزار هارد دیسک را گفت که مهمترین آن فریم ور هارد دیسک است . فریم ور هارد دیسک به تنهایی میتواند تمام اجزای سیستم هارد دیسک را دچار خرابی کند . خرابی فریم ور یعنی خرابی مغز هارد برای کنترل عمل نوشتن و خواندن اطلاعات . اگر حتی قطعات فیزیکالی هارد دیسک هم خراب نباشد اگر فریم ور دچار نقص یا خرابی شود هارد دیسک نشانه های از خود بروز خواهد داد که در نگاه کاربر یا افراد غیر متخصص مبنی بر خرابی قطعات مکانیکی و فیزیکالی هارد باشد. همانطور که تشخیص نیمی از درمان است در مواقع خرابی هارد دیسک حتما باید توسط متخصصین و با استفاده از تجهیزات روز چک شود تا بتوان بدرستی مشکل را تشخیص داد. روزانه شاهد مواردی هستیم که کاربر یا افراد غیر متخصص به اشتباه مشکل را تشخیص داده اند که در اکثر مواقع کار بازیابی اطلاعات را بسیار سخت کرده اند یا اطلاعات بکلی نابود شده است.  بنابراین اگر اطلاعات تان مهم است فقط این کار را به تکنسین هایی بسپارید که حداقل هزاران بار هارد تست و بازیابی کرده باشند چرا که بازیابی اطلاعات هارد سوخته و خراب بسیار پیچیده است و اصلا کار مهندسین نرم افزار یا بیزینس هایی نیست که چندین خدمات را ارائه میدهند و بازیابی اطلاعات را هم به صورت دست و پا شکسته انجام میدهند.اگر راه های مختلفی برای حل مشکل و بازیابی اطلاعات هارد سوخته امتحان کرده اید و نتیجه مطلوبی نگرفته اید به نکات زیر دقت کنید.

بازیابی اطلاعات هارد سوخته بسیار پیچیده است که باید حتما توسط متخصص با تجربه انجام شود.
تجهیزات روز و دستگاه های قوی از ملزومات اولیه می باشد که بدون آن عملا ریکاوری هارد سوخته امکان پذیر نیست.
کلین روم استاندارد که محیطی است برای بازکردن درپوش هارد است که عاری از هرگونه گرد و غبار است که در صورتی که این عمل در هوای آزاد انجام شود مطمئن باشید اطلاعاتتان نابود خواهد شد چرا که سطح پلاتر و هد بسیار کم است و وجود ذره ای ریز گرد و غبار که اصلا دیده نمیشود باعث گیر کردن هد روی سطح پلاتر می شود و شکاف عمیقی روی سطح دیسک ایجاد میکند که در نهایت بازیابی اطلاعات را غیر ممکن می کند . به جرات می توان گفت در ایران کمتر از ۴ مرکز وجود دارد که کلین روم استاندارد دارند پس دقت کنید که دچار اشتباه نشوید.

Clean room مورد استفاده در جراحی هارد

 

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *